Hírek
2011. Szeptember 04. 07:41, vasárnap |
Belföld
Forrás: Story Online
Tipikusan emberi: már a világűrt is tönkreszemeteltük
A Föld körül keringő űrszemét már halálos veszélyt jelent az űrhajósokra és űrhajókra, figyelmeztetnek a Nemzeti Kutató Tanács kutatói. Tudósok nemzetközi szabályozást és mágneses gyűjtőberendezések bevetését javasolják.
Immár kritikus veszélyt jelent az űrhajók számára a Föld körül keringő űrszemét, amely egy jármű útjába kerülve réseket üthet a burkolaton, halálos veszélybe sodorva az űrhajósokat és tönkretéve a berendezéseket - írja a Nemzeti Kutató Tanács (National Research Council kutatási eredményeire hivatkozva a BBC). A kutatók szerint a szemét mennyisége már akkora, hogy összefüggő törmelékmezők alakulhatnak ki, az eddiginél is lényegesen komolyabb veszélyt jelentve.
Bár az emberi jelenlét alig tekint vissza több mint 50 évre a világűrben, a Föld körüli övezet már megtelt mindenféle kisebb-nagyobb szemétdarabbal: a kisméretű törmelék mellett régi, használaton kívüli műholdak is megtalálhatóak köztük.
Az űrszemét jelentette kockázatra már több évtizede figyelmeztetnek tudósok, ennek ellenére az elmúlt években mégis jelentősen nőtt annak mennyisége. 2007-ben Kína egy műholdak ellen bevethető fegyvert tesztelt egy üzemből kivont meterológiai műholdon, 150 ezer egy centinél nagyobb darabra robbantva szét. 2009-ben két műhold ütközött össze, még több törmeléket kreálva "Csak ez a két eset lényegében semmivé tette az elmúlt negyedszázadban végrehajtott erőfeszítéseinket" - nyilatkozta a BBC-nek a tudóscsoport vezetője, Donald Kessler.
Mintegy 22 ezer törmelékdarab akkora, hogy a Földről is lehet észlelni őket, de ezeken kívül a kisebbek is komoly veszélyt jelentenek. Az űrszemét már a Nemzetközi Űrállomás működését is befolyásolja: idén júniusban egy, az űrállomást csak épp elvétő törmelékhalmaz miatt a legénységnek el kellett hagynia az állomást, és menekülő kapszulákban kivárni a veszély elmúltát.
Az új felmérés nem javasol módszereket a veszély megoldására, de idéz több korábbi tervet. Ezek lényege, hogy háló, avagy esernyőszerű szerkezetek segítségével összegyűjtenék az űrszemetet, és azt vagy a Föld felé nyomják, hogy a légkörben elégjen, vagy magasabb és biztonságosabb pályára helyezik.
STOP
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 08. 07:57, szerda | Belföld
Szijjártó: 20 százalékkal nőtt a gáz ára, de marad a rezsicsökkentés
A magyar kormány azután is ragaszkodik a rezsicsökkentés eredményeinek megvédéséhez, hogy az ukrán gáztranzit leállítása 20 százalékkal növelte a földgáz árát az európai piacon
2025. Január 08. 07:57, szerda | Belföld
Gulyás Gergely: a távozó amerikai nagykövet és adminisztráció kisstílű bosszúja Rogán Antal szankciós listára helyezése
2025. Január 08. 07:56, szerda | Belföld
David Pressman: az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert
Az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert, Rogán Antalt - jelentette be keddi sajtótájékoztatóján az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman.
2025. Január 07. 08:14, kedd | Belföld
Kocsis Máté: nem lesz előrehozott választás
1990 óta nem volt előrehozott választás, és most sem lesz, a pártok sorsáról a választók döntenek, a megszokott rend szerint - írta a Fidesz frakcióvezetője a Facebook-oldalán hétfőn.